Adsense ödemelerine nasıl fatura kesmeliyim?

Selamlar, geçen hafta ilk defa adsense ödemesi aldım. Şahıs şirketim var ve fatura keserken bazı kişiler %0 kdv olarak kesmemi söyledi. Muhasebecime sordum yurtdışı olduğu için %0 kesebilirsin fakat garanti olsun hiç sorun yaşamayayım diyorsan %20 kes dedi.

Adsense ödemesi alanlar varsa bilgilerini paylaşırsa sevinirim. Siz % kaç kdvli fatura kesiyorsunuz?

Ben %0 kdv kesiyorum sonuçta yurtdışı bir hizmet veriyoruz.

Adsense’in sözleşmesinde de benzer bir şey yazıyor. Yani bu maddeden benim anladığım kdvsiz olarak kesip sadece gelir vergisi ödemeliyiz. Başka bir anlam çıkaran varsa buyursun açıklasın biz de öğrenelim

Edit: Resmi göremeyenler için:

7. Vergiler

Sizinle Google arasında olduğu gibi, Mülklerde görüntülenen Reklamlarla bağlantılı olarak Google ile reklamverenler arasında gerçekleşen işlemlerle ilişkili tüm vergilerden (varsa) Google sorumludur. Google’ın net geliri esas alınarak hesaplanan vergiler hariç olmak üzere, Hizmetlerle ilişkili tüm vergilerin (varsa) sorumluluğu size aittir. Google’ın Hizmetlerle ilgili olarak size yapacağı tüm ödemeler, vergi dahil (geçerliyse) olarak değerlendirilecek ve düzenlenmeyecektir.

1 Beğeni

sanırım net bir cevap yok birçok yerden okudum bazıları %0 kesiyor bazıları fatura bile kesmiyor bazıları ise %20 kesiyor bide otomatik vergi kesen banka hesapları falan

inşallah yakında ben de ödeme almaya başlayacağım şu anda kafam çok karışık durumda

Eğer direkt olarak %0 fatura kesmekte tereddüt ediyorsanız faturalandırma yaparken

olarak aynı faturaya 2 ayrı hizmet ekleyip yurtiçi için %20, yurtdışı için %0 kesebilirsiniz.

Bunu Google Adsense kısmındaki aldığınız analizlere göre inceleyip yapabilirsiniz. (Google’ın kesintilerini de göz önünde bulundurun.)

• adsense.com > Raporlar > Ülke
    kısmından inceleyebilirsiniz.

Bir sorunuz varsa lütfen sormaktan çekinmeyin.